250 TL üzeri siparişlerinizde Ücretsiz Kargo
250 TL üzeri siparişlerinizde Ücretsiz Kargo

Sabah Rutininize Katmanız Gereken Faydalı Alışkanlıklar

Sabah Rutininize Katmanız Gereken Faydalı Alışkanlıklar
14 Nisan 2017 MaçaValesi

Bir önceki blog yazımızda rutinlerin önemine değinmiştik ve olumlu alışkanlıklarımızı rutinler içinde planlayarak, zamanı daha iyi değerlendiren, daha enerjik, mutlu, özgüvenli ve iradeli bireyler olabileceğimizden bahsetmiştik. Sabahların çok önemli olduğundan, sabah yapılan aktivitelerden daha çok verim alındığından ve sabah insanlarının günün geri kalanında daha enerjik olduğundan da bahsetmiştik. Bu yazımızda sabah rutininize katabileceğiniz, size gün boyu gereken enerjiyi sağlayacak ve daha sağlıklı, mutlu olmanıza yarayacak alışkanlıklarla ilgili fikirler vereceğiz.

Su İçin

Uyku sırasında saatlerce susuz kalan vücudumuzun sabah ilk olarak ihtiyaç duyduğu şey su. Bu nedenle sabah ilk yaptığınız şeyin büyük bir ya da iki bardak su içmek olduğundan emin olun. İster canlanmak için soğuk için, isterseniz detoks için ılık ve limonlu, ama mutlaka için.

Egzersiz Yapın

Egzersizin faydalarından bahsetmemize gerek yok kuşkusuz ama sabah aç karnına yapılanının daha da faydalı olduğunu belki de bilmiyordunuz. Sabah yaptığınız egzersiz sizi tüm gün boyunca zinde tutmaya yardımcı olur. Üstelik spor salonuna gitmenize de gerek yok, evde yapacağınız 10 dakikalık yüksek tempolu bir egzersiz, kısa bir yoga seansı, mahallede/sitede yapacağınız bir tur koşu, vb. yeter de artar. Seçim sizin. Bizim tercihimiz, uygulama dükkanlarında bol bol bulabileceğiniz, tüm vücudu çalıştırmaya yönelik 7 minute workout”.

sabah rutini egzersiz spor esneme

Esneyin

Kedi ya da köpek sahibiyseniz, uyanır uyanmaz ne yaptıklarını biliyorsunuzdur: Esnemek. Esnemek, metabolizmamızı harekete geçiren, hareketsizliğin olumsuz etkilerini gidermeye yarayan bir mucize. 

Dişlerinizi Fırçalayın

Uyku sırasında ağız mukozasında azalma ve ağızdaki bakteri sayısında artış görülür. Güne ferah bir başlangıç için dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

Kendinizi Dinleyin

Dua edin, meditasyon yapın, hayatın size verdiklerine şükredin, ya da sadece gözlerinizi kapayıp nefesinizi dinleyin. Önceki gün yaşananları, gün içinde yapacaklarınızı unutun ve o anınızın keyfini çıkarın. Güne sakin ve pozitif başlamak için edinebileceğiniz en önemli alışkanlık, kendinizi dinlemek. Bizim tercihimiz meditasyon. Meditasyonu merak ediyorsanız önerimiz Calm” ya da Headspace”e göz atın.

sabah rutini meditasyon

Gününüzü Planlayın/Değerlendirin

Gün içinde ne yapacağınızı, işten sonra ne yapacağınızı planlayabilirsiniz. Eğer akşam rutininizin parçası değilse, önceki günün nasıl geçtiğini değerlendirebilirsiniz. Planlama ve değerlendirme, sizi gün içinde yaşayacağınız çeşitli senaryolara daha iyi hazırlar ve özgüveninizi yükseltir.

Hobinize / Tutkunuza Zaman Ayırın

Günün yoğunluğu sonrasında hobinizle ilgilenmek veya sevdiğiniz şeyleri yapmak daha zor gelebilir. Sabahları enerjiniz ve konsantrasyonunuz maksimumdayken daha kaliteli zaman ayırabilir ve daha çok keyif alabilirsiniz.

Yazın

Yazmayı seviyorsanız sabah yapmak en güzeli. Hiç yazmadıysanız da yazmayı deneyin. Günlük tutun, yapmayı istediğiniz şeyleri listeleyin ya da fikirlerinizi / hislerinizi kağıda dökün. Yazmak, zihninizi boşaltır, stresinizi azaltır. 

sabah rutini yazı günlük

Kahvaltı Yapın

Kahvaltı en önemli öğün, atlamayın. Sağlıklı yapıldığı zaman da çok faydalı. Karbonhidrat içermeyen bol proteinli bir kahvaltı, kan şekerinizi daha dengede tutar, insülin salınımını azaltır ve sizi daha uzun süre tok tutar.

 

Sahip Olduğunuz En Önemli Şey Sizsiniz

Gün içinde nelere ve kimlere vakit ayırdığınızı düşünün, bir de kendinize ayırdığınız vakti düşünün. Sabahları herkes uyurken, enerji ve konsantrasyonunuz yüksekken kendinize ayırdığınız vakit çok daha verimli geçecek, hep yapmak isteyip zaman bulamadığınız şeyleri yapmak çok daha kolay gelecektir. Yukarıda bahsettiğimiz tüm önerilerimizi yapsanız bile bu sizin en fazla 1 saatinizi alacaktır. Uykunuzu tam aldığınızdan emin olun, geceleri 1 saat erken yatıp sabah 1 saat erken uyanın ve kendinize vakit ayırın. Kendinizi daha enerjik, özgüvenli, sakin ve mutlu hissettiğinizi göreceksiniz. 

 

Sabah insanı olma yolunda sorularınızı, görüşlerinizi ve deneyimlerinizi sosyal medyadan ya da e-mail aracılığı ile lütfen bizimle paylaşın. Yazımızı faydalı bulduysanız da aşağıdaki kanallardan arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Mutlu günler!