250 TL üzeri siparişlerinizde Ücretsiz Kargo
250 TL üzeri siparişlerinizde Ücretsiz Kargo

Kampa Gidiyoruz !.. Ama Nasıl ?

Kampa Gidiyoruz !.. Ama Nasıl ?
11 Haziran 2017 MaçaValesi

Kamp yapmış olanlar bilir; kamp, hayatın keşmekeşinden, şehrin gürültüsünden kurtulup doğanın verdiği huzur ve dinginliğe kavuşmak anlamına geliyor. Hele arkadaş grubuyla yaptığınızda eşsiz güzellikte anılar biriktirebilirsiniz. Bu yazımızda amacımız, hiç kamp yapmamış olanlara kampı tanıtmak ve acemilik dönemini kolay atlatmalarında yardımcı olacak ipuçları vermek.

Başlamadan önce; kampçılıkla biraz ilgiliyseniz, “kamp atmak” deyimini mutlaka duymuşsunuzdur. Ama kampçılığa yeni giriş yapıyorsanız, şunu netleştirelim: Kamp yapılır, kurulur, toplanır, vs. ama kamp atılmaz. Size tavsiyemiz, kamp atmak sözünü duyduğunuzda usulca ortamdan uzaklaşınız 😁

kamp_yildizlar

5 Yıldızlı Otel mi 5 Milyar Yıldızlı Otel mi?

Kampı tanımlamak için en çok kullanılan sözlerden biridir belki de bu. Evrende 5 milyardan çok daha fazla yıldız var kuşkusuz ama bu sözün anlamı aslında şu: 5 yıldızlı bir otelin oda servisi, havuzu, saunası, jakuzisi, etrafınızda dönen garsonları, muhteşem yemeklerindense; doğada kendi kurduğunuz çadırda, kendi topladığınız odunlarla kendi yaktığınız ateşte kendi hazırladığınız yemeği yemek, yıldızların altında gerçek sessizliğin tadını çıkarmak daha güzel. Bizce iki deneyim de çok güzel, çünkü nasıl ve nerede yapıyorsanız yapın, tatil çok güzel. Ama kamp yapmanın en büyük avantajı, güzel bir tatili ucuz yapabilmek. Örneğin kamp alanları yerine doğada kampı seçerseniz en pahalı otellerde bile olmayan manzaralara karşı uyanırken bir kuruş bile ödemezsiniz.

Tabii bu kamp yapmak bedava anlamına gelmesin, çünkü kamp için önceden bir yatırım yapmak gerekiyor. Kuşkusuz otellerin size sağladığı temel bazı şeylere sizin sahip olup yanınızda götürmeniz gerekiyor.

kamp_manzara

Kamp Yapmak İstiyorum ama Nasıl Başlayacağım?

Daha önce hiç kamp yapmadıysanız, size önerimiz hiç kamp eşyası almayın. Kamp yapan bir tanıdığınız varsa ondan ödünç isteyin, kiralayın, kamplı turlara katılın. Öncelikle kampı sevip sevmeyeceğinize karar verin. Kampı çok sevdiğinize ve sürekli yapabileceğinize mi kanaat getirdiniz? O zaman biraz yatırım yapma vakti gelmiştir.

Kamp için alınabilecek malzemelerin sonu yok, onun için bilinçli bir alışveriş şart. Öncelikle nasıl bir kamp yapacağınıza karar vermeniz gerek. Alacağınız malzemeler, taşıma kapasitenize göre değişecektir. Örneğin arabayla kamp yapıyorsanız hafif ve az yer kaplayan malzemelere ihtiyacınız olmaz. Ama sırt çantanızla hem yürüyüp hem kamp yapmak niyetindeyseniz çok hafif ve az yer kaplayan malzemelere ihtiyacınız var. Önce buna karar vermek sizi fazla para harcamaktan önemli ölçüde kurtaracaktır. Bu yazımızda tüm malzemelerin detayına girmeyeceğiz ama webde küçük bir araştırmayla her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu arada şu ipucunu da vermekte fayda var: merak ettiğiniz konuyu araştırın; bir foruma, gruba girerek “kampa yeni başlıyorum ne almam gerekir” tarzı sorular sormayın, çünkü web daha önceki sorulara verilmiş cevaplarla dolu.

  • Uyku Ekipmanları: Çadır, uyku tulumu ve mat. Bu malzemeleri kamp yapacağınız mevsime göre seçmeniz gerekiyor. Sadece yazın kamp yapacaksanız işiniz kolay. 3 mevsim ya da 4 mevsim malzemeler hem daha pahalı hem de daha çok çeşitli olur.
  • Yemek Malzemeleri: Pişirme ekipmanları (tava, tencere, ocak, tüp, vb) ve yemek. Bu malzemeler de kamp yapacağınız yere ve mevsime göre değişir. Örneğin yazın ormanda ateş yakamazsınız, ocağa ihtiyaç duyabilirsiniz. Ya da kamp alanında hazır ocak varsa ihtiyacınız olmayabilir.
  • Kıyafet: Doğada hava şehirdekine göre daha serindir her zaman. Yazın bile geceleri sizi üşütecek durumlar olabilir. Bu nedenle normalden biraz daha kalın giysiler alabilirsiniz yanınıza. Ayrıca yağmur ve rüzgara karşı da hazırlıklı olmanız gerekir.
  • Işık: Doğada gün batımından sonrası karanlık. Hem de hiç bilmediğiniz kadar karanlık. Bu nedenle ışık önemli. Kafa lambası (su geçirmeyeninden) en çok ihtiyacınız olacak malzemelerden. Ayrıca bir lamba da iyi olur. Kafa lambasını ve pilleri mutlaka yedekleyin.
  • Hayatta Kalma Malzemeleri: İsim sizi korkutmasın, doğada yaşamınızı sürdürmeniz için elzem olan malzemelerden bahsediyoruz. İlk yardım çantası, çakı/bıçak, ip, sinek/böcek kovucu, güneş kremi, sabun, vb. Bu malzemeler de gideceğiniz bölgeye, tesis olup olmadığına ve mevsime göre değişkenlik gösterebilir.

kamp_yemek

Kampa Geldim, Şimdi Ne Yapacağım?

Kamp yapmaya karar verdiniz, araştırmanızı yaptınız, malzemelerinizi tedarik ettiniz, kamp yerinizi araştırıp seçtiniz ve nihayet kamp bölgesine geldiniz. Öncelikle işin zor kısmını geride bırakmışsınız, tebrikler. Kampa hazırlık en önemli ve zor bölüm. Kamp öncesi ne kadar çok araştırma yaparsanız kampınız o kadar kolay geçer. Tekrar edelim, webde bu konularda oldukça fazla kaynak var.

kamp_orman

Eğer bir kamp tesisine geldiyseniz düşünmeniz gereken fazla bir şey yok bundan sonrası için. Çadırınızı kurun, ve tatilin tadını çıkarın. Tesisin olanakları doğrultusunda yemek, tuvalet, duş, vb ihtiyaçlarınızı kolaylıkla giderebilirsiniz.

Eğer doğada vahşi kamp yapacaksanız, yani bir tesis olmaksızın doğada dilediğiniz yere çadır kurmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken Kamp alanına geldiğinizde ilk işiniz çadırınızı kuracağınız yeri belirlemek. Bunun bir çok kriteri olmasına rağmen en önemlileri:

  • Temiz bir su kaynağına yakın olmalı, ama çok da yakın değil. Çünkü her canlı suya ihtiyaç duyduğundan sivrisinek, böcek ve vahşi hayvanlar da bu kaynağa yakın olmak isteyecektir.
  • Rüzgar almamalı. Rüzgar tahminine ya da durumuna bakarak rüzgar almayacak bir bölge seçmeli.
  • Ağaç dallarının altı olmamalı. Kuru dallar olabilir ve çadırınızın üstüne düşebilir.
  • Çukur bir yer olmamalı, hafif eğim olmalı. Yağmur yağarsa çadırınızın su içinde kalmayacağından emin olmalısınız.

Çadırınız için yer seçtiniz ve çadırınızı kurdunuz. Artık diğer ihtiyaçlarınız için hazırlık yapmanız lazım. Hava kararmadan tüm hazırlıklarınızı bitirmeniz gerekir. Temiz su doldurmalı ve kamp alanına taşımalısınız, ateş yakacaksanız kuru odun bulmalısınız, kampın çevresini gezerek etrafı tanımalısınız. Bir tesiste kalmaya oranla daha zor olmasına rağmen daha sakin bir kamp deneyimi sizi bekliyor olacaktır. Ama tavsiyemiz ilk kamplarınızı tesislerde yaparak tecrübe edinmeniz yönünde her zaman.

Kampta Keyifli Vakit Geçirmek

Kamptan zevk alan insan, küçük şeylerle mutlu olan insandır aslında. Dolayısıyla kampta keyifli vakit geçirmek için çok fazla şeye ihtiyaç duymazsınız. İçeceğinizi soğuk günlerde sıcacık tutacak ya da sıcak günlerde buz gibi tutacak bir Stanley Termos, en kötü havalarda sizi kupkuru ve sıcak tutacak ya da sıcak havalarda sizi kuru ve serin tutacak Marmot giysi ve ekipmanlar, arkadaşlarınızla oynamak için bir deste Theory11 oyun kağıdı, müzik dinlemek için olağanüstü sese sahip bir Master & Dynamic kulaklık, ateş yakmaya ve yemeğe hazırlık yapmak ya da odundan çeşitli şekiller yapmak için kaliteli ve tarz bir çakı, kamp çevresinde kısa bir doğa yürüyüşü, yakındaki gölde ya da denizde serinlemek ya da gözlerinizi kapatıp kuş seslerine kendinizi vermek.

kamp_gece

Ama en önemlisi kamp alanınızı temiz tutmak ve çöplerinizi yanınıza alarak geri götürmek. Evet eminiz ki size en fazla keyif verecek şey doğayı temiz tutmak ve bulduğunuz gibi bırakmak. Çünkü tertemiz bir yerde kamp yapmak en büyük keyif. Unutmayın ki şehirlerin, binaların sahibi, betonların efendisi biz olabiliriz, ama doğada sadece misafiriz.

Hiç kamp yapmadıysanız şayet, sizi bu eşsiz deneyimi yaşamaya davet ediyoruz. Sevip sevmemek size kalmış, keyifli geçirmek için yapacaklarınız size kalmış. Özellikle Babalar gününe bu kadar yakınken bu özel günde baba-oğul bir kamp ayarlamak, hem doğayla hem birbirinizle daha sıkı bir bağ kurmanıza yardımcı olacaktır. Sevdiklerinizle birlikte size keyifli ve mutlu kamplar diliyoruz. Sonraki yazımıza kadar esen kalın.