250 TL üzeri siparişlerinizde Ücretsiz Kargo
250 TL üzeri siparişlerinizde Ücretsiz Kargo

Geleneksel Tıraş Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Geleneksel Tıraş Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
12 Eylül 2016 MaçaValesi

“Bu geleneksel tıraş da ne?” diyorsanız okumaya devam edin. “Ben geleneksel tıraşı biliyorum ama market ürünleriyle daha rahat ediyorum” diyorsanız da okumanızı tavsiye ediyoruz, çünkü bilmediğiniz veya kaçırdığınız çok şey olabilir 😉

Neden Geleneksel Tıraş?

Geleneksel tıraş ya da ıslak tıraş, aslında büyük firmaların büyük ölçekli seri üretim ürünlerinin marketlerde yer almasından çok önce erkeklerin tıraş oluş şekline verilen bir isim. Son elli yıldır pazarlanan “fast” kavramı (en güzel örneği fast-food olsa gerek) son yıllarda “biz birşeyleri yanlış yapıyoruz galiba” aydınlanmasıyla yerini “slow” kavramına (en güzel örnekleri slow city, slow food, slow shopping) bırakmaya başladı. Bu değişimle birlikte erkekler de, tıraşın da aslında yavaşının ve gelenekselinin çok daha iyi olduğunun farkına varmaya başladı. 

Gerçek bir beyefendi, hayattaki tüm eylemlerini, özenle ve zevkle yapmalı. Buna tüm erkekler katılır diye tahmin ediyoruz. Peki single-malt içen, tasarımcı kıyafetleri giyen, yaşamının her dakikasında kendisine ve tarzına dikkat eden erkekler neden hala market ürünü plastik tıraş bıçakları kullanır? Peki kullandığı ürünlerde, yediği yemeklerde, yaptığı şeylerde ucuzluğa önem veren erkekler neden hala tıraş olmaya kat kat fazla para verir? (Evet, yanlış okumadınız, marketlerde satılan plastik tıraş bıçakları ve onların baba tarafından akrabası tıraş köpükleri aslında geleneksel tıraş ürünlerine oranla kat kat daha pahalıya mal olmakta) Bize sorarsanız bu soruların cevabı, geleneksel tıraş ile henüz tanışmadıklarından.

Geleneksel Tıraş Nedir?

Onca şey yazdık ama ne olduğunu söylemedik. Geleneksel tıraş, bir tıraş sabunu veya kreminin tıraş fırçası ile köpürtülerek yüze sürülmesi ve bu sayede yumuşayan sakalların ustura veya emniyetli tıraş bıçağı ile kesilmesidir. Kısaca dedenizin tıraş olduğu gibi. 

Tıraş Fırçası

olmazsa olmaz, bir tıraşın en önemli unsurudur. Nasıl ki, bize pazarlamacılar tarafından inandırıldığının aksine, iyi bir kahve için iyi bir makineden önemlisi taze çekilmiş kaliteli bir kahvedir; tıraş için de üç beş jiletli tıraş bıçaklarından daha önemlisi, sakalların iyi bir şekilde yumuşatılması ve cildin üstünde yeterince nemli bir köpük oluşturulmasıdır. İşte bu noktada hiç bir tıraş köpüğü, tıraş fırçası ile köpürtülmüş bir sabunun eline su dökemez. Tıraş fırçası sayesinde nem tüm gözeneklerinize ve sakal kıllarınıza işler, tıraş olmayı çok daha kolay ve acısız hale getirir. Kaliteli bir fırçayı yüzünüze sürmenin verdiği haz ise tarifsizdir. 
Tıraş fırçalarının birçok çeşidi var, iki ana gruba ayırırsak, sentetik kıllı ve porsuk kıllı en yaygınları. Porsuk kılı doğal olduğundan sentetik kıllara göre çok daha yumuşak ve çok daha fazla nem tutan bir kıldır. Porsuk kılları da kendi içinde bu özelliklerine göre sınıflandırılır. Silvertip Badger, bu bakımdan porsuk kıllarının arasında en değerlisidir. Super badger, best badger ve pure badger sırasıyla daha sert ve daha az nem tutan kıllardır. Ama en kötü porsuk kılı bile sentetik kıllardan daha etkilidir. Son zamanlarda bazı üreticilerin sentetik kıllara da özel tekniklerle porsuk kılı karakteristikleri verebildikleri görülmektedir. Bir tıraş fırçası eğer ona iyi bakarsanız (her tıraştan sonra iyice durulayıp ters asarak kurutursanız) size onyıllar boyunca hizmet edebilir, yani çok uzun dönemli bir yatırımdır.

Tıraş Sabunu ya da Tıraş Kremi 

ama aerosol kutularda satılan tıraş köpüğü değil, sakalların dikleşerek ve yumuşayarak kesilmeye daha uygun hale gelmesine ve jiletin sakalları keserken cildi daha az tahriş etmesine yarar. Kaliteli bir sabun veya krem, tıraş fırçası ile (tercihen bir tıraş kasesi içinde) köpürtüldüğünde hiç bir hazır köpüğün gösteremeyeceği etkinliği gösterir.
Kaliteli tıraş sabunları veya kremleri (mağazamızda bulabileceğiniz tüm ürünler gibi) doğal içeriklerle, bitki özleriyle ve esanslarla üretildiğinden, marketlerde satılan ürünlere göre çok daha cilt dostudur. 
Tıraş sabunu veya tıraş kremi kullanmak tamamen sizin tercihiniz. Genel olarak daha sert fırçalarla (pure badger, best badger) tıraş sabunu; yumuşak fırçalarla (silvertip badger, super badger) tıraş kremi kullanmak önerilir, ama bizce her fırçayla sabun veya krem kullanabilirsiniz. Biraz kişisel bir seçim. Unutmayın ki bir kase sabun ya da bir tüp krem, hazır köpüklerden kat kat daha fazla tıraş demektir.

Tıraş Bıçağı

tıraş fırçasıyla iyi bir köpürtmeden sonra sakalların kesilmesini sağlar. Bu sırada önemli olan, yüze en az zararın verilmesi, tahrişin en aza indirilmesidir. Az tahriş için en önemlisi de jiletin yüze temasının en aza indirgenmesidir. İşte burada da birden fazla jilet içeren kartuşlar sınıfta kalmakta. Çünkü bir geçişte tek jilete göre iki, üç, beş kat daha fazla temasa, dolayısıyla daha çok tahrişe ve kıl dönmelerine neden olmaktalar. Her ne kadar bu kartuşlara kayganlaştırıcı bantlar ilave edilse de, ustura veya yaprak jiletli tıraş bıçaklarının yerini tutamıyorlar. 
Ustura, kullanması ustalık gerektiren bir alettir ve keskinliğini korumak da uğraş ister. Dolayısıyla en basit ve etkili yöntem, çift kenarlı yaprak jilet takılabilen emniyetli bir tıraş bıçağının kullanılmasıdır. Bu aletlerin avantajı, kendi cildinize ve alışkanlığınıza en uygun jileti seçebilme özgürlüğüdür. Kaliteli bir tıraş bıçağını, ona iyi baktığınız sürece, torununuz bile kullanabilir.
Geleneksel tıraşı diğer tıraş türlerinden ayıran bu üç öğenin varlığı: tıraş fırçası, tıraş sabunu ya da tıraş kremi ve eski tip bir tıraş bıçağı. Tıraş sonrası ürünler, tıraş öncesi ürünler, vb zaten her tür tıraşta uygulanabilecek şeyler. 

Geleneksel Tıraş Çok Güzelmiş, Nasıl Başlayacağım?

Çok basit. Mağazamızdaki birbirinden güzel tıraş fırçaları ve tıraş bıçakları arasından dilediğinizi seçin. Tüm tıraş ürünlerimiz dünyanın en tanınmış markalarının birbirinden kaliteli ürünlerinden oluşmakta.
Bir sonraki blog yazımızda, en iyi tıraşı nasıl elde edeceğinizi detaylı şekilde anlatacağız. Dilerseniz karar vermeden önce bu yazımızı bekleyebilirsiniz.
Bize sormak istediğiniz sorular, iletmek istediğiniz yorumlar için destek@macavalesi.com adresinden bize yazın. Düşünceleriniz ve sorularınız bizim için çok önemli.
Bir sonraki yazımıza kadar mutlu günler ve iyi tıraşlar diliyoruz 😉