250 TL üzeri siparişlerinizde Ücretsiz Kargo
250 TL üzeri siparişlerinizde Ücretsiz Kargo

Daha Enerjik ve Mutlu Bir Yaşam için Bilmeniz Gerekenler

Daha Enerjik ve Mutlu Bir Yaşam için Bilmeniz Gerekenler
30 Ekim 2016 MaçaValesi

“Bugün çok yorgunum”, “Şimdi onu yapmaya halim yok” ya da “hiçbir şey yapmaya vaktim kalmıyor” ve benzeri cümleleri çok mu sık kullanıyorsunuz? Günün nasıl geçtiğini anlamıyor, kendinize vakit ayıramadığınızdan mı yakınıyorsunuz? Yalnız değilsiniz! 🙂

Günümüzde çoğu kişinin yakındığı ortak sorunlar bunlar. Ama bu sorunların aslında günümüzün yaşam koşullarından (iş saatleri, stres, trafik, vs.) kaynaklandığını düşünüp sineye çekiyoruz çoğu zaman. Kendinizi daha enerjik hissetmeniz, kendinize daha fazla vakit ayırabilmeniz ve sonuçta daha mutlu bir yaşam sürmeniz için yapmanız gerekenler aslında çok basit. Gelin anlatalım 🙂

Para ve Zaman Hakkında

Hayatta istediklerinizi yapmanız için harcayabileceğiniz iki kaynak var: Para ve zaman. Bunlardan herhangi birini ya da bazen ikisini birden harcarsınız. Ancak en önemlisi şu ki, para kazanmak için de zaman harcarsınız. Yani aslında para harcarken hem parayı hem de o parayı kazanmak için harcadığınız zamanı harcarsınız. Bu durumda zamanın paradan çok daha önemli bir kaynak olduğu konusunda hepimiz hemfikirizdir herhalde, “vakit nakittir”. Para ve zaman konusundaki ikinci en önemli konu ise, ikisini de bütçelemeniz gerektiği. Paranızı şimdiye kadar bütçelemediyseniz hemen yapmanızı öneriyoruz. Bütçelemek, basitçe paranızın ne kadarını nereye harcayacağınızı planlamak. İster bir deftere yazın, ister bilgisayarınıza kaydedin, ister bir uygulama indirip telefonunuzda takip edin, ama mutlaka bütçeleyin. Daha az yapılan ve aslında daha önemli olan ise zamanı bütçelemek. 

Hazırlanmayı Becerememek, Beceriksizliğe Hazırlanmaktır

Bu muhteşem söz Benjamin Franklin’e ait. Yazımızda ondan bolca bahsedeceğiz. Ancak bu sözün konumuzla alakasına gelelim önce. Bütçeleme demiştik. İşte tam da bahsettiğimiz buydu: Zamanı bütçelemek, onu nasıl harcayacağımızı planlamak ve hazırlıklı olmak. Çoğu insan işiyle ilgili zaman planlamasını yapıp hayatıyla ilgili planı es geçiyor ne yazık ki. İşle ilgili to-do listeleri, takvimler tutuyor, zamanı planlamaya çalışıyoruz. Peki ya hayatımızla ilgili? İşten önce ve işten sonra neler yapacağımızı çoğu zaman planlamıyoruz. Bu nedenle de iş öncesi yetişme telaşı ve koşuşturmayla, iş sonrası ise ne yapacağımızı bilememekle ve genelde işe yarar hiçbir şey yapmamakla geçiyor. Yapılan araştırmalara göre zamanı planlamak, gün içinde ne yapacağımız konusunda hazırlıklı olmak, enerjimizin artmasına, özgüvenimizin ve irademizin güçlenmesine yardımcı olmakta. 

Rutinler ve Benjamin Franklin

Zamanınızı planlamanın, gün içinde kendinize nasıl daha çok vakit ayıracağınızın püf noktası rutinler. Tüm günü büyük bir rutine dönüştürmek ve bu rutinin içinde daha ufak rutinler belirlemek zamanı planlamanın en etkili ve kolay yolu. “Alışmış kudurmuştan beterdir” deriz çoğu zaman, işte bu sözün pozitif yönde hayatımıza uygulanması aslında rutinler. Çünkü alışkanlıklar gün içinde yaptıklarımızın büyük çoğunluğunu oluşturmakta. Nihai amacımız, olumlu alışkanlıkları bir araya topladığımız, kötü alışkanlıklardan uzaklaştığımız rutinler oluşturmak ve bu rutinleri de alışkanlık haline getirmek.
Rutinlerle ilgili en güzel örnek belki de Benjamin Franklin’in günlük rutini. Yandaki resimde detaylı olarak görebileceğiniz gibi Franklin, tüm gününü bir sayfada özetlemiş, neyi ne zaman yapacağını planlamış. Bu günlük rutin aslında bize inanılmaz önemli ipuçları veriyor:
  1. Sabahlar en değerli zamanlarımız. Sadece Franklin değil, hayatta başarılı ve ünlü olmuş çoğu yazar, sanatçı, siyasetçi, yönetici, girişimcinin ortak özelliği sabahlarını değerlendirmeleri. Sabah insanları (sabah erken kalkıp kendine vakit ayıran insanlar) üzerinde yapılan araştırmalara göre bu insanların daha enerjik, depresyona daha az meyilli ve daha proaktif oldukları ispatlanmış. Sabahları yapılan aktivitelerin tüm gün üzerinde etkisi olduğu biliniyor. Sabahlarınızı ne kadar verimli geçirirseniz gün içinde enerji seviyeniz, özgüveniniz ve iradeniz de o kadar yüksek olur.
  2. “Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı” – Cemal Süreyya. İşe giderken aceleyle alınacak bir gevrek/boyozla (ya da simit/poğaçayla 🙂 ) kahvaltı yapmak yerine biraz daha vakit ayırıp daha dengeli, besleyici bir kahvaltı yapın. Farkı göreceksiniz.
  3. Benjamin Franklin’in günlük rutinine dikkat ederseniz işiyle ilgili hiçbir detay göremezsiniz. Çünkü önemli olan yaşamınızı planlamanızdır. İşinizin ne olduğu planınız için hiç önemli değildir. Yarın başka bir iş yaparsanız da planınızdaki saatlerde ufak değişiklikler yaparak hayatınıza devam edebilirsiniz. Hafta sonları işin yerine başka bir aktivite koyarsınız.
  4. Franklin’in rutininin büyük kısmı kişiseldir. Başkalarıyla yapacağınız şeyler için zaman ayırın ama kendinize vakit ayırmanız daha önemlidir.
  5. Günlük rutininiz, her günü planlamanıza imkan verecek kadar detaylı ama değişik koşullarda ve senaryolarda esnetilebilecek kadar da basit olmalı.
  6. Kendinizi denetleyin. Franklin her sabah “Bugün iyi ne yapmalıyım?” diye sorarak gününü planlayıp gün sonunda “Bugün iyi ne yaptım?” diye sorarak gününü değerlendirmiş. Günlük ya da haftalık, geriye dönüp ne yaptığımızı değerlendirmemiz; kendimizi yaptıklarımızdan sorumlu tutmamız ve sonraki planlarımız için dersler çıkarmamız için gerekir.

Damlaya Damlaya Göl Olur

Günlük rutininizi nasıl planlarsanız planlayın, unutmayın ki bazı şeyleri alışkanlık haline getirmek ve onlara az da olsa vakit ayırmak, uzun vadede elde etmek istediklerinizi elde etmenize yardımcı olacaktır. Öğrenmek istediğiniz bir konuya günde yarım saat ayırarak bir yıl içinde o konuda uzman bile olabilirsiniz. Günde sadece 20 sayfa kitap okuyarak yılda 15 kitap bitirebilirsiniz. Her sabah 15 dakikalık egzersiz/yoga ile çok daha enerjik ve sağlıklı olabilirsiniz. Verilebilecek örnekler sonsuz. Size düşen, hangi iyi alışkanlıkları yaşamınızın parçası haline getireceğinizi belirlemek, onları bir rutine dönüştürmek ve gününüzün içinde planlamak. 
Nasıl ki işle ilgili bir toplantıya katılmak zorundaysanız, yaşamınıza kattığınız rutinleri de uygulamak zorundasınız. Bu nedenle işinizle ilgili planlarınızı nasıl tutuyorsanız (telefonunuzun taviminde, hatırlatıcı uygulamasında ya da el yazınızla tuttuğunuz ajandanızda), yaşamınızla ilgili planları da öyle tutmalı ve uygulamalısınız. Yaşamınızın takvimine ve to-do listesine en az işinizinki kadar değer verin.

Sabah İlk İş Canlı Bir Kurbağa Yiyin

Günün geri kalanında başınıza daha kötü bir şey gelmeyecektir – Mark Twain. Yapmanız gereken zor ve stresli bir işi ertelemeyin, sabah ilk iş olarak yapın. Günün geri kalanı çok kolay geçecek. Sabahları enerji seviyemiz, özgüvenimiz yüksektir. Günün ilerleyen saatlerinde enerjimiz düştüğünde zor işleri yapmak daha da zor bir hale gelir ve enerjimizi daha da çok tüketir. Üstelik ertelediğiniz önemli bir iş sürekli aklınızın bir köşesinde durarak diğer işlere konsantrasyonunuzu ve motivasyonunuzu da düşürür. 

Yaşam Basittir, Zor olan Basit Yaşamaktır

Basit bir yaşam, heyecandan, maceradan, sürprizlerden uzak bir yaşam değildir; planlı, kendimize ve sevdiklerimize kaliteli vakit ayırabildiğimiz, rutin bir yaşamdır. Rutin sözcüğü çoğu insan için korkutucu gelir, çünkü sıradan, tatsız, heyecansız sözcüklerini çağırıştırır. Bunun nedeni aslında bu sözcüğü yanlış kullanmamızdan kaynaklanıyor. Rutin, belli zaman aralıklarında tekrarlayan eylemleri ifade eder aslında. Rutin, yaşamı basitleştiren, verimli hale getiren, karmaşıklığa, endişeye, güvensizliğe son veren bir kavram. Rutinlerinize heyecan katmak, yaşamak istediğiniz maceralar planlamak ve sürprizler için vakit ayırmak sizin elinizde. 
Enerjik ve mutlu olmak için mutlaka anlattıklarımızı yapmalısınız diye bir iddiamız yok elbette ki. Bunun birçok yolu olduğundan şüphemiz yok. Amacımız sadece size fikir vermek. Eğer anlattıklarımız ilginizi çektiyse, vakit kaybetmeden daha detaylı araştırma yapıp yaşamınızı dilediğiniz gibi şekillendirin. Verimliliğinizi ve enerji seviyenizi şaşırtıcı şekilde yükseltecek sabah rutinlerinizde neler yapabileceğiniz ile ilgili yazımızı da bekleyin. Pek yakında 🙂