250 TL üzeri siparişlerinizde Ücretsiz Kargo
250 TL üzeri siparişlerinizde Ücretsiz Kargo

Bakımlı erkeğin YAZ hali!

Bakımlı erkeğin YAZ hali!
21 Mayıs 2017 MaçaValesi

Havalar ısındı, güneş yakmaya, plajlar dolmaya başladı: yaz geldi. Cildimize ve saçımıza en zararlı etkenler yazla birlikte kendini gösteriyor ve bizi en çekici olmamız gereken bu mevsimde hiç de hoş olmayan hallere sokmak için savaşıyorlar. Güneş, sıcak hava, tuz, klor, toz… Kim bu güzel mevsimde daha yağlı görünen bir cilt, ter izli koltuk altları, cansız ve kuru saçlar ve nahoş kokular ister ki ?! Siz de yaza hazırlanırken verdiğiniz kiloların, şekillendirdiğiniz kasların etkisinin kaybolmasını istemeyenlerdenseniz bakım tavsiyelerimizi okumaya devam edin!

Öncelikle: Cildinize Uygun Bir Rutin Belirleyin

Cildinizin tipine uygun bir bakım rutini belirlemek yapmanız gereken ilk iş. Örneğin cildiniz çok yağlıysa yüz bakımınızı gün içinde iki defa tekrarlamanız gerekebilir. Ya da çok terleyen biriyseniz günde iki defa duş almayı düşünebilirsiniz. Saçlarınız çok yağlıysa her gün şampuanlayabilir, normal ise fazla cansızlaşmaması için iki günde bir şampuanlayabilirsiniz. Siz herkesten farklısınız ve bakımınız da size özel olmalı. Size söylenen miktarlar ve sıklıkları göz ardı edin ve gözlem ve deneyle en doğru rutini siz bulun.Şimdi gelelim yazı tertemiz ve mis kokular eşliğinde geçirmek için ne yapmanız gerektiğiyle ilgili sırlarımıza:
gunes cilt bakimi

Güneş Koruması

Size bir sır verelim: hafif bir bronzluk, solaryumdan çıkmış gibi görünmekten çok daha seksi. Yazın en önemli konusu belki de güneş koruması. Düzenli koruyucu kullanımıyla, yüzümüz için daha hassas yapıda bir koruyucu kullanarak, cildimizi güneşten korumalıyız. Bizim önerimiz güneş koruyuculu nemlendiriciler kullanmak yerine nemlendirici ve güneş korumasını ayrı tutmanız. Güneş koruması 2-3 saat içinde etkisini yitirir ve tazelenmesi gerekir, oysa kaliteli bir nemlendirici işini tüm gün görebilir.

Yüz Bakımı

erkek cilt bakimi yuz bakimi
Yüz bakımı üç temel aşamadan oluşur. Bunu daha önce de duyduğunuza eminiz: temizle, arındır, nemlendir. Yüzünüzü, yüz temizliğine uygun hassasiyette bir temizliyiciyle temizlemeniz en önemli aşama. Erkek cildi daha yağlı olduğundan erkeklere özel ürünler bu konuda daha başarılı. İkinci aşama olan arındırma opsiyonel diyebiliriz ama uygulamanız üçüncü aşamada size çok faydalı olacaktır. Nemlendirme ise gerekli bir adım. Nemlendirmediğiniz cildiniz, ihtiyacı olan nemi yağ üreterek karşılamaya çalışacak, yüzünüz yağlı ve parlak bir görünümden kurtulmayacaktır. Özellikle erkeklere özel yağsız nemlendiriciler, cildinizin çok daha uzun süre parlamadan kalmasını ve ihtiyacı olan nemi sağlayarak canlı görünmesini sağlayacaktır. Öncesinde cildinizi arındırırsanız daha az miktarda nemlendirici kullandığınızı göreceksiniz. Baxter of California‘ nın bitkisel toniği ile yağsız nemlendiricisi birbirini tamamlayan mükemmel bir ikili mesela.
Tıraş oluyorsanız mutlaka tıraş ürünlerinizin de bakım ürünleriniz gibi doğal içeriklerle üretilmiş ve cildinize dost ürünler olduğundan emin olun. Tıraş sonrası sakal bölgenize tıraş sonrası ürünlerden uygulamayı unutmayın. Yazın tahriş ve kıl dönmesi daha sık görülebilir, tıraş sırasında kesikler oluşursa kan taşı ya da kesik onarıcı jel kullanmayı ihmal etmeyin.
Sakalınız varsa, güneş, sıcak ve tuz nedeniyle kuruyan ve cansızlaşan sakallarınıza mutlaka bakım yapın. Düzenli aralıklarla sakallar için özel formüle edilmiş bir şampuanla sakallarınızı temizlemeniz, sonrasında kaliteli bir sakal bakım yağıyla nemlendirmeniz yeterli.
İtalyan tıraşının vazgeçilmez markası Proraso ya da İngiliz klasiği olan Edwin Jagger ürünleri tıraş ve sakal bakımı konusunda ihtiyacınız olan her şeyi karşılıyor.

Vücut Bakımı

Vücut bakımı yaz için en kritik konulardan biri. Çünkü yaz aylarının en sıkıntılı konusu ter. Vücut bakımının temel unsuru temizlik. Duş alın, daha sık duş alın, daha da sık duş alın. Tişört ya da gömleğinizi daha sık değiştirin. Unutmayın terlemek doğal bir proses, fazla terlemek de kötü bir şey değil, çaresi temizlenmek.
Duş sırasında cildinizi temizlerken harika kokular veren duş jelleri ya da sabunları kullanmanızı tavsiye ederiz. Haftada 2-3 defa vücudunuzu arındırıcı bir sabunla temizlerseniz ölü derilerinizden daha çabuk kurtulur, kan dolaşımınızı hızlandırır ve vücudunuzun daha canlı görünmesini sağlarsınız. Fazla kıllarınızı biraz kırpmak da terleme sonucu oluşacak kötü kokuların önüne geçmekte size yardımcı olacaktır.
Vücut bakımının diğer önemli konusu da tabii ki deodorant. Her duştan sonra mutlaka deodorant sürün. Günde üç kere duş alıyorsanız üç kere deodorant sürün. Sıkmayın, sürün! Stick ya da roll-on sürün. Deodorant diyoruz, anti-perspirant değil! İkisi bambaşka şeyler. Anti-perspirant, vücudumuzun doğal bir işi olan toksinleri deri yoluyla dışarı atma işini (yani terlemeyi) engeller. Bu, kanalizasyon borusunu bilerek tıkamanızla hemen hemen aynı şey! Oysa deodorant terlemeyle dışarı atılan toksinlerin kötü kokular oluşturmasını geciktirir. Evet geciktirir. Hiç bir ürün o toksinlerin 2 gün boyunca kokmamasını sağlayamaz. Çare: duş almak. Duş alma imkanınız yoksa koltuk altlarınızı çantanızda taşıyacağınız sabunlu bir bez ya da ıslak bir mendille temizleyin. Emin olun bu anti-perspiranttan çok daha iyi ve sağlıklı bir çözüm. erkek sac bakimi

Saç Bakımı

Saç bakımınızın sıklığı, saçlarınızın tipine göre değişecektir. Ama burada da en önemli unsur temizlik. Tabii ki yüz ve vücut bakımında olduğu gibi, tahriş etmeden temizleyen, doğal içerikler içeren ürünler kullanmanız çok önemli. Günlük kullanmaya uygun, hassas bir şampuan ilk adım. Saçlarınız kuruysa, zor şekil alıyorsa, sertse, şampuana ilave olarak saç kremi kullanabilirsiniz. Saçlarınızı şekillendirmek için bir ürün kullanıyorsanız, saçlarınızı yıpratmayacak, kaliteli bir ürün olduğundan emin olun. Çünkü saç şekillendiricileri saçınızda sürekli kalan ve saçlarınızın sağlığına en çok etki eden ürünler.
Yazı bakımlı geçirmenin püf noktalarını da öğrendiğinize göre, uygulama vakti geldi. Şimdiden güzel bir yaz olsun hepimize..