250 TL üzeri siparişlerinizde Ücretsiz Kargo
250 TL üzeri siparişlerinizde Ücretsiz Kargo

6 Adımda En İyi Islak Tıraş Nasıl Olunur?

6 Adımda En İyi Islak Tıraş Nasıl Olunur?
21 Eylül 2016 MaçaValesi

Geçen hafta Geleneksel Tıraş konusunu işlemiştik. Tıraş konusunda gelenekselci olduğumuz artık ortada. Bu hafta ıslak tıraş olma konusunu sıfırdan inceleyip size nasıl daha iyi tıraş olabileceğinizi aktaracağız. Belki çoğunu biliyorsunuzdur ama yeni şeyler öğrenme ihtimaliniz her zaman var 😉 

İhtiyacınız Olanlar

  1. Tıraş Öncesi Krem veya Shave Tonic (opsiyonel)
  2. Sıcak ve nemli havlu (opsiyonel)
  3. Yüz temizleme jeli veya arındırıcı yüz temizleyici (facial scrub)
  4. Kaliteli bir Tıraş Fırçası
  5. Emniyetli Tıraş Bıçağı
  6. Çift Kenarlı Yaprak Jilet
  7. Tıraş Sonrası Balsam veya losyon

1. Adım: Sakalınızı İnceleyin

Birkaç gün tıraş olmadığınız bir dönemde sakalınızı yakından inceleyerek yüzünüzün hangi bölgesinde sakalınız hangi yönde çıkıyor inceleyin. Yüzünüzün haritasını çıkarın. Gerekiyorsa notlar alın. Jileti her zaman sakal çıkış yönünde kullanın. Bu şekilde en yakın tıraşı elde edemezsiniz ama cilt tahrişini en aza indirirsiniz. Daha yakın bir tıraş için, ikinci bir sefer, tıraş çıkış yönüne dik geçebilirsiniz. Sakal çıkış yönünün tersine tıraş olmanızı asla önermiyoruz.

2. Adım: Yüzünüzü Temizleyin

Yüzünüzü ılık suyla ıslatın, kaliteli bir yüz temizleme jeli veya arındırıcı yüz temizleme jeli (facial scrub) ile masaj yaparak temizleyin ve bol ılık suyla durulayın. Temiz ve yağdan arınmış bir cilt, iyi bir tıraşın olmazsa olmazıdır. Arındırıcı yüz temizleyici, cildinizi daha derinlemesine temizleyerek gözeneklerin daha iyi açılmasına ve sakallarınızı daha iyi kaldırmaya yarar. Ayrıca düzenli kullandığınızda, sürekli tıraş nedeniyle oluşabilecek kıl dönmelerinin de önüne geçer. Ama unutmayın ki, arındırıcı yüz temizleyiciyi, talimatlarında aksi yazmıyorsa, haftada 3 defadan fazla kullanmayın. Baxter of California’ nın arındırıcı yüz temizleyicisini dilerseniz haftada 2–3 defa ayrı olarak, dilerseniz her gün yüz temizleme jeli ile az miktarda karıştırarak kullanabilirsiniz.

3. Adım: Yüzünüzü Tıraşa Hazırlayın

İyice açılmış gözenekler, uygulayacağınız tıraş sabununun/kreminin daha iyi emilerek kılların köklerine kadar nemlenmesini ve yumuşamasını sağlar. Gözenekleri iyice açmak, cildi ve sakalı tıraşa hazırlamak için en iyi yol buhardır. Bu nedenle size önerimiz tıraşınızı duştan sonra olmanızdır. Böylece 2. adımdaki yüz temizliğini de duşta yaparak vakit kazanabilirsiniz. Ama duştan sonra tıraş olmuyorsanız, ya da cildiniz çok hassas / sakallarınız çok sertse, ya da sadece en ideal tıraşı olmak istiyorum derseniz işte yapmanız gerekenler: 
Temiz bir havluyu sıcak suyla ıslatın, fazla suyunu sıkın. Baxter of California tıraş toniği kullanıyorsanız, toniği direk havlunun üzerine sıkın, Proraso veya Edwin Jagger tıraş öncesi kremi kullanıyorsanız, önce yüzünüze bir miktar kremi yedirerek sürün. Sıcak ve nemli havluyu, sakallarınızın tamamını kaplayacak şekilde tüm yüzünüzün üzerine örtün ve 30–45 saniye kadar tutun. Artık tıraşa hazırsınız.

4. Adım: Tıraş Sabunu/Kremini Uygulayın

Buradaki en önemli unsur tıraş fırçanız. Tıraş fırçası, hem tıraş ürününün cilde daha iyi ve derinlemesine yayılmasını sağlar, hem sakal kıllarının kalkmasına ve daha yakından kesilebilmesine imkan sağlar, hem de cildinize bir nevi peeling yaparak ölü deriyi atmanıza yardımcı olur, kıl dönmeleri ve batmaların önüne geçer. Faydaları saymakla bitmiyor değil mi?
Öncelikle tıraş fırçanızı sıcak suda iyice yıkayın ve fazla suyu silkeleyin (elinizle sıkmayın, kıllara zarar verebilirsiniz). Tıraş sabunu kullanıyorsanız, yeterli ürünü alacak kadar fırçanızı dairesel hareketlerle tıraş sabununa sürün. Tıraş kremi kullanıyorsanız, kremi fırçanın üzerine sıkın. 
Daha iyi bir köpüğü daha hızlı elde etmek için tıraş kasesi kullanmanızı öneririz. Fırçanızı kasenin içinde dairesel hareketlerle sürterek ve gerekiyorsa su ekleyerek daha ideal bir köpük oluşturabilirsiniz. Kase kullanmayacaksanız, fırçanızı direk yüzünüze dairesel hareketlerle sürerek köpük oluşturun, gerekiyorsa fırçayı biraz daha ıslatarak devam edin. Aradığımız kıvam, çırpılmış krema kıvamı diyebiliriz, köpük kuru olmamalı ama çok sulu da olmamalı. Köpürtme sırasında fırçaya su eklerken fazla eklememeye dikkat edin. Tekrar su ekleyebilirsiniz ama fazlasını çıkaramazsınız.

5. Adım: Sakallarınızı Kesin

Sakallarınızı emniyetli bir tıraş bıçağına takacağınız çift kenarlı yaprak jiletle kesmenizi öneriyoruz. Nedeni basit, cildinize ne kadar az jilet değerse cildiniz o kadar az tahriş olur. Reklamlarda gördüğünüz 3–5 jiletli kartuşlu makineler ve onların kayganlaştırıcı bantları ne yazık ki dedenizin tıraş bıçağından daha etkili değil çoğunlukla. Ya da berberler neden hala ustura kullanıyor diye de sorabilirsiniz kendinize. Emniyetli tıraş bıçağını kullanmak sadece kısa bir alışma dönemi gerektiriyor, nitekim kartuşlu bıçaklara göre biraz daha tehlikeli bir kullanımı söz konusu. Burada yazacaklarımız emniyetli tıraş bıçağı içindir.
Tıraş bıçağını yüzünüze bastırmayın, kendi ağırlığı yeterli baskıyı yapmaya yetecektir. Jiletin yüzünüzle 30 derece gibi bir açı yapacak şekilde kesmesine dikkat edin. Daha az bir açıyla yeterli kesemezsiniz, daha fazla bir açıyla da yüzünüzü kesebilirsiniz. Kısa ve sık hamlelerle kesin. Tıraş bıçağını döndürerek jiletin diğer kenarını da kullanın. Sık sık tıraş bıçağınızı durulayıp kesilmiş sakallardan temizleyin. 
Tıraşa favori ve yanak kısmından başlayın. İki taraf da bittikten sonra boyun bölgesine geçin. Boyun bölgesinde sakal yönleri çok farklılık gösterebileceği için daha dikkatli ve sakal çıkış yönünde kesmeye devam edin. En son çene ve dudak bölgesine geçin. Böylece köpük daha uzun süre bu bölgede bekleyip daha iyi yumuşatmış olacaktır. Köpük fazla kuruduysa fırçayla köpüğü bir miktar tazeleyebilirsiniz. Çene ve dudak bölgesi hassas olduğundan biraz daha dikkat gerektirecektir. Gerekirse boş elinizle cildinizi bir miktar çekerek düzleştirip gerdirin.

6. Adım: Durulayın, Kurulayın ve Yatıştırın

Tıraş, cildimizi ne kadar iyi hazırlasak da, cildimizi tahriş eden ve ciltte gözle görünmeyen kesikler oluşturan bir işlemdir. Dolayısıyla tıraş sonrasında gözenekleri kapatmak ve cildi tedavi etmek çok önemlidir. 
Yüzünüzü tıraş sonrasında mutlaka soğuk suyla durulayın. Tıraş öncesinde çok uğraş vererek açtığımız gözenekler, tıraş sonrasında hızla kapanmalıdır. Soğuk su da bunun ilk adımıdır. Yüzünüzü kuruladığınız havlunun temiz olması gerekir. Böylece cildinizin mikrop kapmasının, kıl dönmeleri ve batıkların önüne daha kolay geçebilirsiniz. 
Kuruladığınız cilde tıraş sonrası balsam ya da losyon uygulayın. Sürdüğünüz losyon ya da balsamın kaliteli olması (market ürünlerinden kaçınmanız gerektiğini söylememize gerek yok heralde) önemlidir. Losyonlar genelde alkol içerir. Avantajı, gözeneklerin daha hızlı kapanmasını sağlar, dezavantajı ise alkol hassas ciltleri daha da hassaslaştırabilir ve yanmaya sebep olabilir. Balsamlar cilde daha dost ürünlerdir ancak gözenekleri kapatmada losyon kadar etkili olmayabilirler. Opsiyonel olarak, nemlendiriciden önce sürdüğünüz toniği tıraş bölgenize de sürerek gözeneklerin hızla kapanmasını, cildinizin mikrop kapmamasını ve süreceğiniz balsamın daha iyi emilmesini sağlayabilirsiniz. 
Diğer bir yöntem de tıraş sonrasında cildinize kan taşı sürmek. Cilt şapı olarak da bilinen kan taşı, sadece tıraş sırasında oluşan ufak kanamaları durdurmak için değil, tıraş sonrası gözenekleri kapatmak ve cildi gerginleştirmek için de kullanılabilir. Sonrasında yine balsam uygulamanızı öneririz.

Ferahlığın ve Yenilenmenin Keyfini Çıkarın

Tıraşı her sabah yapılan bir angaryadan çıkarıp keyif aldığınız hoş bir rutine dönüştürmek sizin elinizde. Tıraş oluş şekliniz ve tıraş için kullandığınız ürünler belirleyici rol oynayacaktır. Bu nedenle MaçaValesi olarak size en kaliteli ve dayanıklı tıraş aksesuarlarını ve sadece doğal içeriklerle üretilen, cildinize karşı en hassas tıraş ürünlerini sunuyoruz. Bu ürünlerle olacağınız tıraş sonrasında ferahladığınızı ve yenilendiğinizi hissetmeniz garanti 🙂
Yazımızı beğendiyseniz yandaki videoyu da faydalı bulacağınıza eminiz. Her zamanki gibi, sorularınız ve görüşleriniz için bize destek@macavalesi.com adresinden dilediğiniz zaman yazabilirsiniz. 
Bir sonraki yazımıza kadar mutlu günler!

Bu yazıda kullanılan tüm fotoğraflar Baxter of California’ ya aittir ve baxterofcalifornia.com web sitesinden alınmıştır.